Na czym polega piramida finansowa i czy to jest legalne?

Na czym polega piramida finansowa i czy to jest legalne?

Geneza piramidy finansowej

Jest to schemat biznesowy, w którym uczestnicy zarabiają pieniądze dzięki wkładowi osób, które rekrutują. Piramida finansowa znana jest również jako schematy Ponziego lub piramidy Ponziego. Taki system stworzył ponad 100 lat temu Charles Ponzi, który przybył do Stanów Zjednoczonych z Włoch w 1903 roku. Wyemigrował, by zrealizować „amerykański sen”. Długo mu się to nie udawało i ostatecznie wyjechał do Kanady. Dostał pracę w banku Zarossiego, który później okazał się piramidą. Wkrótce upadł, a jego twórca uciekł do Meksyku. Zaintrygowany koncepcją swojego byłego pracodawcy, Ponzi wpada na własny pomysł na wzbogacenie się kosztem innych. Po I wojnie światowej on sam zaczął przyciągać do swojej nowo powstałej firmy kolejnych inwestorów. Ich zadaniem było znalezienie innych uczestników, którzy zapłacą określoną składkę członkowską i dołączą w ten sam sposób. Schematy Ponziego kusiły inwestorów perspektywą ogromnego 50% zwrotu z inwestycji wypłacanego co 45 dni. Jak można sobie wyobrazić, piramida runęła i wielu inwestorów zostało bankrutami.

Jak działa piramida finansowa?

Klasyczna piramida finansowa to system lub praktyka rynkowa, w ramach której klienci zachęcani do udziału w określonych transakcjach inwestycyjnych w nadziei na ponadprzeciętne zyski. Jednak mogą one w rzeczywistości w ogóle nie działać lub pieniądze wpłacane przez uczestników mogą zostać zainwestowane bez żadnego efektu. Twórcy piramid finansowych najczęściej dezinformują swoich klientów o swoich działaniach. Ich głównym celem jest zapewnienie uczestnikom wysokiego zwrotu z inwestycji, który zachęci ich do udziału w piramidzie. Dodatkowo oczekuje się premii i nagród, które zachęcają do zatrudniania większej liczby klientów. Bez wątpienia największy zysk z działania piramid finansowych trafia do ich twórców. Twórcy świadomie obiecują zyski kolejnym uczestnikom, ale nie mają zamiaru inwestować własnych pieniędzy. Nie ujawniają prawdy o swoim biznesie, ani nie udzielają odpowiedzi na pytania inwestycyjne.

Czy piramida finansowa jest legalna?

Zgodnie z art. 7 art. 14 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych piramidy finansowe nielegalnym sposobem zarabiania pieniędzy. Artykuł definiuje je jako nieuczciwe praktyki rynkowe polegające na tworzeniu, obsłudze lub promocji systemów reklamowych. Ponadto amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dodaje, że piramidy finansowe to po prostu oszustwa inwestycyjne, które wypłacają obecnym inwestorom zyski z funduszy wniesionych przez nowych uczestników. Nowi inwestorzy przyciągani jak magnes, ponieważ mogą spodziewać się wysokich zysków, których nie da się osiągnąć konwencjonalnymi środkami. Wynalazcy piramid celowo wprowadzają w błąd kolejnych uczestników, co jest uważane za oszustwo.