Wszystko co musisz wiedzieć o spłacie karty kredytowej

Wszystko co musisz wiedzieć o spłacie karty kredytowej

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z karty kredytowej. Jeśli tylko osoba, która korzysta z takiego rozwiązania, robi to w rozsądny sposób, to może jej to przynieść wiele korzyści. Korzystanie ze środków, które udostępnia nam bank, jest bardzo przyjemne i często przychodzi nam z dużą łatwością. Należy jednak pamiętać, że pożyczone pieniądze trzeba oddać, a często okazuje się, że w danym momencie nas na to nie stać. Zanim więc zaczniesz korzystać z karty kredytowej, zobacz, w jaki sposób trzeba ją spłacać https://habzafinanse.com.pl/splata-karty-kredytowej-co-trzeba-wiedziec/ i jak wygląda to w praktyce.

Odsetki od zadłużenia karta kredytową – co ma wpływ na ich wysokość?

To czy spłata karty kredytowej będzie dla nas trudna, zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z przyznanego nam limitu i od tego, kiedy i w jakiej wysokości go spłacimy. Należy pamiętać o tym, że odsetki naliczają się nieustannie i bardzo często jest to proces bardzo skomplikowany. Karty kredytowe oferują okres bezodsetkowy, który pozwala na darmowe korzystanie ze środków, które udzielił nam bank. Jest tak, o ile zadłużenie spłacimy w terminie, wtedy korzystanie z karty jest praktycznie darmowe i bardzo korzystne. Taki okres z reguły trwa kilkadziesiąt dni i warto wiedzieć, kiedy przypada w naszym przypadku. Jeśli nie zapłacimy zadłużenia w tym czasie, to zaczną być naliczane odsetki.

Odsetki są także naliczane od transakcji gotówkowych np. od wypłaty środków z bankomatu lub wykonanie przelewu. W takim przypadku okres bezodsetkowy nie obowiązuje, a odsetki naliczane są praktycznie od razu. Najpierw naliczą się odsetki za okres od wykonania transakcji do wygenerowania wyciągu (chyba że spłacimy zadłużenie wcześniej), a następnie, co zobaczymy dopiero w kolejnym wyciągu, powstaną kolejne odsetki za czas od wygenerowania wyciągu do faktycznej spłaty długu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy uregulować zadłużenie od razu po otrzymaniu wyciągu lub wraz ze spłatą zadłużenia dokonać niewielkiej nadpłaty, a by pokryć koszty odsetek.

Jak spłacić kartę kredytową?

Spłata karty kredytowej nie jest niczym trudnym i odbywa się bardzo szybko. Możesz spłacić swoją kartę kredytową po otrzymaniu wyciągu, który wykaże, ile jesteś winny bankowi lub spłacić kartę przed terminem. W zależności od długości naszego okresu bezodsetkowego, z reguły po otrzymaniu wyciągu będziemy mieli jeszcze kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt dni na dokonanie spłaty bez obawy o naliczenie odsetek. Wystarczy, że przelejemy odpowiednią sumę na rachunek bankowy, który został przypisany do otrzymanej karty.