Jezioro Toba – najważniejsze informacje

Jezioro Toba – najważniejsze informacje

Jezioro Toba to jedna z największych wizytówek Indonezji, a konkretnie Sumatry. Słowo „największych” nie jest przypadkowe, ponieważ ten zbiornik wodny ma ok. 100 km długości i 35 km szerokości. Toba zajmuje więc gigantyczną powierzchnię, jednak mimo to w skali największych jezior świata plasuje się na odległym miejscu. Nie przeszkadza to jednak turystom, którzy tłumnie odwiedzają to miejsce przez cały rok. Zobacz, co warto jeszcze wiedzieć o jeziorze Toba http://duabenua.com/pl/blog/jezioro-toba/.

Jezioro Toba – powstanie

Nie da się ukryć, że jezioro Toba ma niezwykłą historię powstania. Jezioro to bowiem powstało w wyniku wybuchu superwulkanu, do którego doszło ponad 75 tysięcy lat temu. Mówi się, że był to najsilniejszy wybuch w dziejach całej naszej planety. Po tym wydarzeniu na Ziemi zapanowała tak zwana nuklearna zima. Trwała ona przez długi czas i była realnym zagrożeniem dla ludzkości. Szacuje się, że tę tragedię przetrwało zaledwie kilka tysięcy ludzi, a nasz gatunek był zagrożony wyginięciem. Co ciekawe to nie sam wybuch był w tym przypadku największym problemem, a klimat na Ziemi, który zapanował zaraz po nim. Przez to, że wulkan wyrzucił z siebie tysiące km kwadratowych magmy, popiołów i pyłów, które unosiły się w atmosferze, klimat całkowicie się zmienił. Kwas siarkowy, który unosił się w powietrzu, blokował przez długie lata promienie słoneczne, przez co na Ziemi panowała wieczna zima. Na szczęście nasza planeta w pewnym momencie zaczęła stopniowo oczyszczać się z tych zanieczyszczeń, a klimat powoli wracał do normy. Jedyną pamiątką po tym wydarzeniu jest właśnie jezioro Toba, które powstało w kraterze i jest jednocześnie największym jeziorem wulkanicznym na świecie.

Samosir i lud Bataków

Na środku jeziora Toba http://duabenua.com/pl/blog/jezioro-toba/ znajduje się wysepka o nazwie Samosir. To miejsce fascynujące pod względem kultury mieszkańców, którzy je zamieszkują. Co ciekawe do 1905 roku wyspę zamieszkiwali kanibale. Obecnie żyją tam Batakowie, którzy budują drewniane domki w kształcie łodzi i raczej nie myślą o tym, żeby zrobić komuś krzywdę. Batakowie są bardzo ucywilizowanym ludem, znają język indonezyjski, a część z nich jest wykształcona w kierunkach takich jak medycyna czy prawo. Osoby, które chcą odwiedzić Samosir, nie muszą bać się mieszkańców, ponieważ nie są oni żadnym zagrożeniem, wręcz przeciwnie – są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Jeśli odwiedzasz Sumatrę, to koniecznie musisz zainteresować się jeziorem Toba oraz ludem Bataków.