Chcesz zdecydować się na macierzyństwo? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Chcesz zdecydować się na macierzyństwo? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

W jakim wieku najlepiej zdecydować się na dziecko?

Wiek, w jakim kobiety wraz ze swoimi partnerami decydują się na dziecko bardzo się różni. Kiedy młode kobiety dopiero kończą szkołę średnią i zastanawiają się, jak dalej pokierować swoje życie, inne mają już małe dzieci, którym muszą poświęcać większość swojej uwagi i brać je pod uwagę podczas podejmowania wszystkich życiowych decyzji, których w tym wieku podejmuje się przecież masę. Dziecko przed dwudziestym rokiem życia nie jest ani złym, ani dobrym etapem, Jest po prostu etapem, który ma miejsce – nie oceniajmy niczyich decyzji – możemy jedynie analizować je pod względem swojego własnego punktu widzenia.

Obok młodych mam stoją kobiety, które na macierzyństwo decydują się stosunkowo późno – mówimy tu o wieku zaraz przed przekwitaniem, czyli nawet przed pięćdziesiątym rokiem życia. Tutaj również pojawiają się komentarze ze strony społeczeństwa – czy ciążę uda się donosić, czy kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że będzie coraz słabsza z biegiem lat, a przecież dzieckiem trzeba się zajmować przez kilkanaście lat.. Czemu kobieta nie zdecydowała się na dziecko wcześniej – tutaj, podobnie jak w przypadku bardzo młodych mam, mogą pojawić się komentarze o nieodpowiedzialności.

Kobiety, zapamiętajcie jedno – komentarze odnośnie wieku, w którym zaszłyście, lub planujecie zajść w ciążę to tylko opinie osób, które nie założyły waszych butów i nie przeszły waszego życia. Każdy wiek jest dobry na obdarzenie nowego, małego istnienia troską i opieką. Ważne jest jedynie to, że będziecie dobrymi rodzicami, wiek naprawdę rzadko gra tutaj rolę.

Jednak poza rozpatrywaniem macierzyństwa pod względem odpowiedniego wieku według społeczeństwa, czy powszechnie panujących przekonań, warto spojrzeć na tę kwestię od strony biologicznej. To zdecydowanie bardzo ważna kwestia – w końcu dziecko powstanie z was, i to wasz organizm będzie musiał znieść ciążę, poród i kilka lat nieprzerwanej opieki nad maluchem.

Ciało kobiety jest w najlepszej kondycji do urodzenia dziecka pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Prawidłowy rozwój płodu jest w tym wieku najlepiej zagwarantowany, ponieważ kobieta jest biologicznie w „sile wieku”. Oczywiście, że każdy organizm jest inny. Przyszła mama mogła leczyć się wiele lat, aby móc w końcu zajść w ciążę. Jest to kwestia, w której występuje wiele zmiennych – my podajemy jednak informacje czysto podręcznikowe.

Ciąża przed pełnym zakończeniem okresu dojrzewania przez młodą kobietę może być ryzykowna – dziecko może urodzić się bardzo małej wagi, lub nawet martwe. W okresie dojrzewania ciągle zachodzą jeszcze zmiany w organizmie kobiety, mimo że od kilku lat mogą być już niewidoczne. Lekarze raczej odradzają decydowania się na potomstwo poniżej osiemnastego roku życia. Chyba że wiadome jest, że z wiekiem płodność kobiety będzie bardzo szybko spadać – znów wszystko zależy od jednostki.

Wczesny wiek na zajście w ciążę nie jest korzystny dla organizmu zarówno matki, jak i dziecka. Wiemy, że najlepiej jest urodzić dziecko pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Czemu jednak istnieje ta górna granica? Jakie jest ryzyko podczas jej przekroczenia, i czy w każdym przypadku wygląda ono tak samo? Z pewnością nie, ponieważ każda kobieta przechodzi okres przekwitania inaczej – podobnie ma się sprawa z okresem dojrzewania. Jedna dziewczynka może dostać pierwszy okres już w jedenastym roku życia, podczas kiedy u jej koleżanki menstruacja pojawi się około 16 roku życia.

Wiedząc o tym, możemy przejść do określania górnej granicy wieku, najlepszej na urodzenie dziecka. Po ukończeniu przez przyszłą mamę trzydziestego, do trzydziestego piątego roku życia, zaczyna wzrastać możliwość wad genetycznych u dziecka, lub innego rodzaju powikłań podczas przebiegu ciąży lub porodu. Jeśli planujesz zajść w ciążę najpóźniej, jak się da, ponieważ chcesz być mamą, ale kariera zawodowa jest dla Ciebie równie ważna, około trzydziestego roku życia powinnaś już zacząć planować zajście w ciążę. Oczywiście, jest dużo mam, które urodziły dzieci nawet później, a te nie miały żadnych wad – tu znów mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, a my opisujemy jedynie ogólnikowo.

Przyszłe mamy, pamiętajcie, że jeśli planujecie urodzenie dziecka, przed zajściem w ciążę powinnyście dokładnie przebadać się i upewnić, że ciąża nie będzie zagrożeniem dla Was, oraz że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa czy Edwardsa jest jak najmniejsze. Jednak badania nie tyczą się jedynie mam, które chcą zajść w ciążę później – każda kobieta powinna regularnie się badać, niezależnie od tego, czy myśli już o potomstwie, czy daje sobie jeszcze czas – wiemy przecież, że może pojawić się nieplanowana ciąża. Bierzmy to pod uwagę w każdym przypadku – w przyszłości możesz sobie za to podziękować.

Jaki moment w życiu jest najlepszy na posiadanie dziecka?

To pytanie jest dość kontrowersyjne. Zdania wśród kobiet na ten temat są podzielone. Można rozpatrywać to pytanie pod wieloma względami, jednak najczęściej kobiety chcą decydować się na dzieci, kiedy już ustatkują się – mają pewną sytuację materialną, własny dom lub mieszkanie, pewnego partnera, z którym chcą założyć rodzinę. Stabilność finansowa i mieszkaniowa to jedna z kwestii, która jest bardzo ważna przy zakładaniu rodziny i powinna być brana pod uwagę przez każdą parę, która świadomie decyduje się na posiadanie dzieci i założenie rodziny. W końcu dzieciom trzeba zapewnić stabilność finansową, dobre warunki do życia co najmniej do osiemnastego roku życia, czyli do czasu, aż stanie się w pewnym stopniu samodzielne. W pewnym stopniu, ponieważ osiągnięcie pełnoletności nie zawsze oznacza możliwość zadbania o siebie samemu – często w tym wieku młodzi dorośli jeszcze uczęszczają do szkoły. Zdecydowana mniejszość młodzieży podejmuje pracę zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Młodzież decyduje się często na studia – wtedy mogą podjąć pierwszą pracę, jednak często nadal potrzebują wsparcia finansowego od rodziców. Wiemy jednak, że sytuacje w rodzinach bywają różne. Druga część młodzieży rezygnuje z dalszej nauki, ponieważ wolą podjąć pracę na pełny etat, lub studiują zaocznie. Wtedy wsparcie fiansowe od rodziców jest mniej potrzebne. Nie zapominajmy o sytuacjach, kiedy dzieci decydują się na całkowite odcięcie od rodziców po staniu się prawnie samodzielnym człowiekiem. Nie zmienia to jednak faktu, że przy decydowaniu się na potomstwo trzeba mieć świadomość ogromnej odpowiedzialności, jaką niesie za sobą koszt wychowania dziecka.

Kwestie finansowe to jedno. Kobieta, która razem ze swoim partnerem decyduje się na dziecko poza odpowiednimi środkami finansowymi, powinna być świadoma tego, że od momentu zajścia w ciążę jej życie całkowicie się zmieni. Niezbędna jest tutaj gotowość psychiczna – priorytetem od tej pory będzie dziecko. Małego człowieka będzie trzeba brać pod uwagę podczas podejmowania każdej życiowej decyzji. Kiedy dziecko zacznie dojrzewać, także będzie chciało brać udział w życiu rodzinnym i w podejmowaniu różnego rodzaju decyzji. Dziecku należy dać tę możliwość, i nie traktować go jak kogoś, kto ma mniej do powiedzenia, jest mniej ważny, ponieważ jest dopiero dorastającą osobą. Wychowanie dziecka wiąże się z koniecznością świadomości wielu wyrzeczeń, stresu, w końcu także okresu sprzeciwu czy buntu. Osoba, która nie czuje się gotowa psychicznie na pojawienie się w jej życiu potomstwa, powinna zastanowić się, jak wpłynie to na jej psychikę? Czy dziecko będzie mogło otrzymać nie tylko wsparcie materialne, ale także właśnie psychiczne. Czy rodzice będą w stanie zaakceptować wybory dziecka w przyszłości? Czy będą gotowi na wspieranie jego zainteresowań? Wielu rodziców w dzieciach pokłada swoje niespełnione ambicje, co odbija się na zdrowiu psychicznym dziecka, a to może prowadzić do wielu niepowodzeń czy przeciwności w jego życiu.

Czy ja i mój partner jesteśmy gotowi na to, aby zostać rodzicami?

Wiele par zadaje sobie to pytanie – czy jesteśmy gotowi na posiadanie dziecka? Mały człowiek ma wielkie szczęście, jeśli jego rodzice przed jego przyjściem na świat dobrze się nad tym zastanowią. Oczywiście, to pytanie powinno zostać postawione jeszcze przed zajściem w ciążę, powinno znacznie ją poprzedzać, jednak wszyscy wiemy, jakie jest życie. Pary, które są ze sobą już długo, mogą zajść w ciążę bez wcześniejszego planowania jej, jednak nie są tym zaskoczone. To normalne, że po pewnym czasie strach przed zajściem w ciążę zamienia się w świadomość, że ten moment może nadejść. Nie wiemy jeszcze, kiedy, ale jeśli to się stanie – będziemy bardzo szczęśliwi. Będąc w stabilnym związku, każda para powinna zadać sobie to pytanie. Dlaczego jest ono tak ważne, i jak wyczerpująco na nie odpowiedzieć, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, które w przyszłości mogą okazać się przeszkodami w założeniu i utrzymywanie rodziny, ale nie tylko pod względem finansowym, a także duchowym, psychicznym…

Pytanie, czy jesteście gotowi na to, aby posiadać dziecko jest w zasadzie bardzo ogólne. Ponieważ, co oznacza gotowość? To przede wszystkim chęć i jakiegoś rodzaju stabilność materialna… Jednak okazuje się, że często te dwie składowe to za mało. Należy pamiętać, że rodzina to ogromna odpowiedzialność – swojego rodzaju życiowe przedsięwzięcie, inwestycja nie tyle pieniędzy, co czasu, uczuć i pracy nad sobą, relacjami w rodzinie i przekazaniu wartości dziecku. I to właśnie od wartości zaczniemy odpowiadać na listę składowych pytań, które powinny określić ostateczną odpowiedź, czy Ty i Twój partner jesteście gotowi na dziecko.

Oto sprawy, nad którymi powinniście zastanowić się, planując rodzinę. Dla niektórych osób może wydawać się to oczywiste, ale nadal należy mówić o odpowiedzialności, jaką niesie za sobą przyjście na świat dziecka dwojga ludzi. Pamiętajcie – ciąża i wychowanie dziecka to nie tylko matka, to również ojciec, którego obecność, zaangażowanie i poświęcenie ma decydujący wpływ na przyszłość malucha. Rola ojca jest często w jakiś sposób przyćmiewana przez rolę matki. W końcu to kobieta nosi dziecko pod sercem, karmi piersią. Po narodzianch to ojciec zazwyczaj wraca do pracy, a kobieta zostaje w domu z dzieckiem – dlatego może się wydawać, że ma z nim lepszą wieź. Nic bardziej mylnego. Obie strony są tak samo ważne i powinny angażować się w wychowanie dziecka w takim samym stopniu.

Przejdźmy jednak do pytań, które należy sobie zadać przed narodzinami dziecka, podczas planowania założenia rodziny, oto one:

  • Jakie mamy wartości?

To pytanie musi paść w każdym przypadku, kiedy dwoje ludzi decyduje się na życie razem. Nawet, jeśli nie chcecie mieć dzieci, to powinna być jedna ze składowych, która będzie wzięta pod uwagę podczas tworzenia zdrowego, świadomego związku z drugim człowiekiem. Związek nie powinien opierać się jedynie na miłości. Tak, to może brzmieć nieco kontrowersyjnie. Pozwólmy sobie jednak to zrozumieć. Miłość powinna być oczywiście podstawą każdego związku dwojga ludzi, decydujących się na wspólne przejście przez życie, jednak samo uczucie nie zdoła utrzymać zdrowego związku. Warto zastanowić się nad tym, jakie oboje macie cele. Czy chcecie budować swoją karierę? Co chcecie w życiu osiągnąć? Czy waszym celem jest spokój, czy wolicie jednak eksplorowanie świata i życie na tak zwanym „spontanie”? Jeśli jeden z partnerów ma odmienne zdanie na ten temat, niezbędny będzie tutaj oczywiście pewnego rodzaju kompromis. Wartości to jednak nie tylko budowanie kariery, ale także zasady moralne. Jakie wyznajecie zasady? Czy te zasady się pokrywają? Być może kwestia, która dla jednej ze stron jest oczywista, dla drugiej może być problemem. Każdy człowiek to osobna jednostka, która ma swoją wizję życia i swoje własne zasady. Jakich zasad będziecie chcieli uczyć swoje dziecko? Jeśli wyznajecie inną wiarę, czego będziecie chcieli nauczyć swoje dziecko? Często kłótnie pojawiają się w związkach po latach, ponieważ para nie odpowiedziała sobie na to podstawowe pytanie na samym początku. Warto zastanowić się, na jakich zasadach będziecie chcieli wychować wasze potomstwo, czego będziecie chcieli je nauczyć. Co będziecie akceptować, a czego nie. Rodzice powinni być zgodni w tej kwestii, aby dziecko nie czuło się zagubione lub nierozumiane przez jednego z rodziców. Rodzian to pewnego rodzaju „zespół”, który powinien grać na tych samych zasadach. A jeśli dochodzi do ich zmiany, to za porozumieniem wszystkich ze stron, w celu uniknięcia konfliktów.

  • Jakie mamy plany na przyszłość?

Plany na przyszłość to punkt bardzo podobny do poprzedniego, jednak warto to pytanie wyodrębnić. Jeśli jedna ze stron bardzo chce realizować się zawodowo, na co z pewnością będzie poświęcać dużo czasu – druga musi o tym wiedzieć, zrozumieć to i zaakceptować. Szczęście jest zagwarantowane tylko wtedy, kiedy żadna osoba nie jest ograniczana. Oczywiście, praca nad sobą w związku polega również na kompromosach, jednak kompromisy to nie ograniczanie, a spotykanie się w połowie. Wasze plany nie muszą się pokrywać, ale powinny być przez obie strony znane i akceptowane. To jeden z kluczy do otwarcia drzwi, za którymi znajduje się szczęśliwe życie całej rodziny.

  • Czy jesteśmy gotowi emocjonalnie?

Gotowość emocjonalna to często punkt, który jest niestety zapominany przez wiele osób. Na szczęście coraz bardziej się to zmienia – idzie w dobrym kierunku, jednak nadal mamy do czynienia z rodzicami niedostępnymi emocjonalnie dla dziecka. Czy będziecie w stanie dać dziecku miłość i zrozumienie? Czy pojawianie się potomstwa nie oddali Was od siebie? Czy będziecie w stanie wychować dziecko w zdrowy sposób i nauczyć go, jak być dobrym człowiekiem, nie fundując mu przy tym emocjonalnego dystansu? Warto zastanowić się, czy pod tym względem jesteście na to gotowi. Jeśli nie, warto zastanowić się nad terapeutą, który pomoże uporać wam się ze swoimi problemami natury psychicznej – to bardzo ważne, i nie jest to w żaden sposób wstydliwe. Niestety, wiele osób o tym zapomina.

  • Czy jesteśmy gotowi na swojego rodzaju poświęcenie dla dziecka?

Jak już wcześniej wspominaliśmy – posiadanie dziecka jest pewnego rodzaju poświęceniem. Od momentu zajścia w ciążę należy zmienić wiele przyzwyczajeń, myśleć nie tylko o sobie, ale również o dziecku. Czy będziecie gotowi poświęcić swoją karierę, czas? Czy dziecko będzie dla obu stron na pierwszym miejscu? Zarówno matka, jak i ojciec muszą oboje chcieć założenia rodziny – jeśli decyzja jednej ze stron jest spowodowana naciskiem drugiej, stworzenie szczęśliwej rodziny może być trudne. To oczywiście miłość, szczęście, satysfakcja, ale także poświęcenia.

Pamiętajcie, że możecie nie zgadzać się z niektórymi kwestiami poruszonymi w tym artykule – każdy ma inne sporzenie na swoją rzeczywistość, każdy układa sobie życie w sposób najlepszy dla siebie. W życiu istnieją różne sytuacje, kórych niestety nie da się zaplanować czy przewidzieć. Ten artykuł to jedynie podpowiedź dla par, które chcą świadomie zaplanować rodzinę. Rodziny niepełne, czy ciąże nieplanowane są tak samo ważne i wartościowe jak te pełne. Każde dziecko to ogromny dar, masa miłości i pracy.