Czy grzejnik elektryczny pobiera dużo prądu?

Czy grzejnik elektryczny pobiera dużo prądu?

Grzejniki elektryczne stają się coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie mieszkań. Ich zwolennicy wskazują na wygodę i stosunkowo niską cenę samych grzejników, zaś sceptycy zastanawiają się na poborem prądu przez te urządzenia. Pytanie, czy grzejnik elektryczny pobiera dużo prądu, jest jak najbardziej zasadne. W końcu chodzi nie tylko o to, żeby się ogrzać, ale także, żeby zrobić to stosunkowo oszczędnie. Wobec tego, jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i czy są one energooszczędne?

Rodzaje grzejników elektrycznych

Jest ich kilka, ale jako najpopularniejsze wyróżnić można zwłaszcza grzejniki konwektorowe, olejowe i ceramiczne. 

Grzejniki konwektorowe działają w ten sposób, że wciągają zimne powietrze, po czym ogrzewają je i wypuszczają z powrotem. Dużą zaletą tego sposobu ogrzewania jest fakt, że ciepło rozchodzi się w pomieszczeniu równomiernie i naturalnie. Nie ma mowy o upale w jednej części pokoju i zimnie w drugiej. Do tego grzejniki te są lekkie i można w większości przypadków z łatwością przenosić je z pomieszczenia do pomieszczenia. Ich cena bywa różna, ale nawet za dobrej jakości grzejniki konwektorowe nie przyjdzie nam zapłacić fortuny. Bardzo szybko się one nagrzewają, ale z kolei stają się lodowate już w chwilę po odłączeniu ich od prądu. 

Grzejniki olejowe wytwarzają ciepło poprzez podgrzewanie zawartego w nich oleju. Są nieco cięższe i droższe, ale za to bardzo długo utrzymują ciepło nawet po ich odłączeniu. Niestety dość wolno się nagrzewają.

Grzejniki ceramiczne eliminują wady obu poprzednich typów – szybko się nagrzewają i wolno tracą ciepło – ale za to są bardzo energochłonne i stosunkowo drogie.

Ile prądu pobiera grzejnik elektryczny?

Zależne jest to od jego rodzaju i tego, w jaki sposób go używamy. Grzejniki konwektorowe najlepiej nadają się do szybkiego nagrzewania pomieszczeń, ale jeśli chcemy mieć je włączone przez sporo godzin bez przerwy, musimy przygotować się na wysoki rachunek. Grzejniki olejowe z kolei świetnie nadają się do długotrwałego ogrzewania, ale jeśli będziemy je często włączać na krótki czas, staną się mało wydajne energetycznie. Z kolei grzejniki ceramiczne są w ten czy inny sposób mocno energochłonne. Co to oznacza? Jeśli chcemy tylko dogrzewać pokoje, warto zainwestować w grzejniki konwektorowe, jeśli zaś chcemy ogrzewać długo i nie przepłacić, powinniśmy postawić na grzejniki olejowe.

Grzejniki elektryczne nie są aż tak wydajne energetycznie jak na przykład kotły gazowe, ale mają inne zalety. Jeśli odpowiednio dobierzemy rodzaj grzejnika do naszych potrzeb, nasze rachunki za prąd nie powinny być bardzo wysokie.

Jakie są zalety i wady posiadania grzejnika elektrycznego?

Najlepsze grzejniki elektryczne są łatwe w instalacji i konserwacji oraz nie wymagają odpowietrzania. Zapewniają natychmiastowe ciepło, a także utrzymują stałą temperaturę w całym domu. 

Elektryczne systemy grzewcze mają szereg zalet, które sprawiają, że warto je rozważyć w swoim domu. Wadą ogrzewania elektrycznego jest to, że może być kosztowny w instalacji, wymaga urządzeń wentylacyjnych i jest zasilany energią elektryczną, która może być niedostępna. Systemy wymagają również podłączenia elektrycznego do sieci energetycznej, a w przypadku awarii prądu (która może od czasu do czasu się zdarzyć) pozbawiamy się możliwości ogrzania mieszkania.

Co należy wziąć pod uwagę, kupując grzejnik elektryczny?

Jeśli szukasz najlepszego grzejnika elektrycznego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. 

Pierwszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest wielkość przestrzeni. Jeśli Twoja przestrzeń jest niewielka, chcesz uzyskać grzejnik o mniejszej powierzchni. Następną rzeczą do przemyślenia jest to, ile ciepła potrzebujesz w swoim domu. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, grzejnik elektryczny będzie bardziej wydajny niż piec gazowy lub opalany drewnem.

Pomyśl także o wielkości przestrzeni, którą chcesz ogrzać, a także o tym, gdzie grzejnik będzie używany. W pomieszczeniu, które potrzebuje dużej ilości ciepła, można użyć grzejnika lub pieca, podczas gdy w pomieszczeniu o powierzchni kilku tysięcy stóp kwadratowych może być potrzebny grzejnik elektryczny o większej mocy i większej powierzchni.

Aby określić, jak dużo ciepła, które potrzebujesz, patrz Indeks stopni ogrzewania. W małym pomieszczeniu grzejnik elektryczny o mniejszej powierzchni jest bardziej wydajny niż piec gazowy lub opalany drewnem. W przypadku pomieszczeń, które potrzebują kilku tysięcy stóp kwadratowych ciepła, potrzebne będzie ogrzewanie elektryczne o większej mocy i większej powierzchni.