Honorowe krwiodawstwo – co musisz wiedzieć i jak się przygotować

Honorowe krwiodawstwo – co musisz wiedzieć i jak się przygotować

Krew to jeden z najcenniejszych darów, jakie można dać drugiemu człowiekowi. Przydatna jest przy operacjach, po cesarskich cięciach, a także po wypadkach drogowych. Potrzebują jej wszyscy, od kierowców, przez ciężarne kobiety, aż po bijących się do nieprzytomności bezdomnych. Na obecny moment nie da się wyprodukować jej w inny sposób niż tylko w ludzkim ciele. Dar ten może pochodzić tylko od drugiego, innego człowieka. Jeśli przekonuje cię to, możesz sprawdzić, czy nadasz się na dawcę.

Kto może oddać krew

Oddawanie krwi to proces skomplikowany i obciążający organizm w bardzo dużym stopniu. Nie każdy organizm jest w stanie znieść dar takiej ilości krwi. W związku z tym, przed oddaniem krwi, konieczne jest wypełnienie ankiety i poddanie się kompleksowym badaniom lekarskim. Kto musi zrezygnować z honorowego krwiodawstwa?

Dyskwalifikacja na stałe

Przede wszystkim wykluczeni będą wszyscy cierpiący na niektóre przewlekłe choroby krążenia. Każde zmniejszenie objętości cieczy w żyłach, może skutkować problemami z sercem. Kolejnymi problemami powodującymi niemożliwość oddawania krwi są niektóre dotyczące: skóry, układu moczowego i nerek, układu oddechowego, cukrzycowe, nowotwory, choroby przenoszone drogą płciową i z krwią. Którakolwiek z tych przyczyn wyklucza potencjalnego dawcę na stałe, a ten nie może już nigdy próbować oddawać krwi.

Dyskwalifikacja czasowa

Poza stałą niemożliwością donacji krwi, możliwe jest także czasowe zdyskwalifikowanie dawcy. Zależnie od przyczyny, zakaz donacji może dotyczyć okresu od miesiąca do dwóch lat. Niektórymi z nich są: ostre zapalenia układu oddechowego, przyjmowanie szczególnych typów leków, szczepienia wektorowe, zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek (np. piercing), tatuowanie się, czy nawet niektóre choroby zakaźne. Pełna lista dostępna jest na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do donacji?

Przygotowanie do donacji nie powinno być absolutnie porównywane do pobierania krwi do badań. Przede wszystkim, przed oddawaniem krwi należy zjeść posiłek. Nie powinien być specjalnie tłusty, czy obciążający, ale zalecą się aby był pożywny i sycący. Jego przyjęcie nie powinno nastąpić na dłużej niż dwie godziny przed pobraniem. Wspólnym punktem dla obu tych sytuacji jest natomiast wypoczynek i porządny sen. Zmęczenie praktycznie gwarantuje omdlenie w punkcie pobrań.

Przybycie do punktu krwiodawstwa wypoczętym i najedzonym, powinno pozwolić na bezproblemowe oddanie krwi. Po stawieniu się w odpowiednim miejscu, krwiodawca powinien zameldować się w okienku rejestracji. Recepcjonistka sprawdza, czy upłynął odpowiedni okres od ostatniej donacji i wydaje kwestionariusz wstępny. Następnie, krwiodawca wypełnia formularz, a w międzyczasie do jednego z gabinetów prosi go pielęgniarka, która pobiera małą dawkę krwi do podstawowej morfologii.

Niezależnie od wyniku dwóch pierwszych etapów, każdy kandydat musi w następnej kolejności udać się do lekarza. To on interpretuje wyniki i decyduje, czy dawca może udać się do punktu pobrań, gdzie pobierane jest 450 mililitrów krwi. Cały proces trwa od 7 do 15 minut, po których donator musi odczekać jeszcze około pięciu minut, aby pielęgniarka mogła stwierdzić czy wszystko jest w porządku.

Przywileje w Polsce

Sama perspektywa uratowania komuś życia to czasem zbyt mało. Wielu dawców potrzebuje dodatkowej motywacji, a z całą pewnością, są nią uzyskiwane przywileje. W tym tekście postaramy się przybliżyć korzyści, które możesz uzyskać, dzieląc je zależnie od ilości oddanej dotychczas krwi. Zaczynając od typowo pandemicznych możliwości, warto zaznaczyć, że po „odessaniu” 900 mililitrów krwi (dwie donacje) do momentu zakończenia stanu pandemii, krwiodawcy przysługują… 50% ulgi na przejazdy PKP! Kolejnym, choć uzależnionym już od oddania 5 litrów u kobiet, a 8 litrów u mężczyzn przywilejem, jest możliwość korzystania z niektórych usług bez kolejki. Dotyczy to oczekujących w aptece czy przychodni. Ostatnim, ale uzależnionym już od bardzo dużej liczby donacji (odpowiednio 15 i 18 litrów) przywilejem, jest korzystanie z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Nie jest to regulacja na poziomie centralnym, ale nadawana jest na mocy aktów gminnych. W związku z tym, weryfikacja benefitów wymaga sprawdzenia regulacji miejskich.

Niezależnie od liczby donacji, coroczną możliwością krwiodawcy jest odliczenie wartości oddanej krwi od płaconego podatku dochodowego. Nie jest to wygórowana wartość, bowiem litr płynów ustrojowych wyceniany jest na 160 złotych. Redukcję ryczałtu należy dokonać na zasadach obowiązujących darowizny i wpłaty na cele charytatywne.

W Polsce krwiodawstwo jest wyłącznie honorowe. Oznacza to, że wizyta w punkcie szpitalnym nie wiąże się nigdy z zarobkiem, a jedynymi benefitami, na jakie może liczyć dawca, są opisane powyżej. Prawdopodobnie nie są one wystarczającą przyczyną, aby zachęcić do oddawania krwi. Pamiętaj jednak, że każda donacja ratuje komuś życie, niezależnie od tego, czy jest to bezdomny, czy ciężarna kobieta. Każde życie jest warte tyle samo, podziel się tym, co masz najcenniejsze.