Jak myć głowę i włosy? Poznaj najważniejsze zasady

Jak myć głowę i włosy? Poznaj najważniejsze zasady

Mycie włosów dla większości osób jest prozaiczną czynnością, na którą nie zwraca się zbyt wiele uwagi. Oczywiście nie jest to do końca dobre podejście, ponieważ lekceważenie skóry głowy oraz włosów może sprawić, że nabawimy się problemów takich jak chociażby łupież czy nadmierne przetłuszczanie. Podczas mycia włosów i skóry głowy łatwo o popełnienie błędu dlatego w tym wpisie podpowiemy Ci jak myć włosy w poprawny sposób i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas tej czynności.

Częstotliwość mycia włosów

Częstotliwość mycia włosów jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak szybko przetłuszczają nam się włosy. Niestety wiele kobiet ma mylne przekonanie o poziomie przetłuszczania się ich włosów i po prostu myje je zbyt często. Zbyt częste mycie, jeśli nasze włosy naprawdę tego nie potrzebują, prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Ustalając częstotliwość mycia, zwróć uwagę na stan swojej skóry głowy i rodzaj włosów.

Dla przykładu włosy suche i wysokoporowate nie wymagają aż tak częstego mycia, jak te niskoporowate i normalne. Jeśli Twoja skóra głowy nie przetłuszcza się i jesteś posiadaczką takich włosów, to spokojnie możesz myć głowę raz na kilka dni. Wiele kobiet, które myje głowę codziennie, może pozwolić sobie na to, aby robić to, co 2-3 dni. Spróbuj wprowadzić taki system, a zobaczysz, że rzeczywiście Twoje włosy nie przetłuszczają się aż tak bardzo, jak myślałaś.

Czym myć włosy?

Jeśli jesteś posiadaczką wrażliwej skóry głowy, to powinnaś zrezygnować z silnych detergentów. O wiele lepiej będą Ci służyć naturalne szampony do włosów, które w swoim składzie nie mają SLS, silikonów, ale za to posiadają wyciągi z roślin i naturalne olejki. Jeśli masz problem z łupieżem, to wybierz szampon przeznaczony do skóry głowy, która zmaga się z tym problemem. Jeśli nie pomagają Ci drogeryjne specyfiki, to konieczna będzie wizyta u dermatologa. Z kolei jeśli masz normalną skórę głowy, bez problemów oraz nadwrażliwości, to możesz myć głowę większością drogeryjnych szamponów. Warto jednak ograniczyć użycie mocno myjących szamponów i używać ich np. tylko raz na 1,5-2 tygodnie. Skóra głowy nie potrzebuje mycia silnymi szamponami zbyt często.

Jak myć włosy?

Mycie włosów tak naprawdę opiera się na skalpie oraz niewielkiej części włosów przy skórze głowy. Nie ma konieczności, aby nakładać szampon na całe włosy, ponieważ resztki ze skalpu i tak na nie spłyną i umyją je w wystarczający sposób. Unikaj silnego pocierania dłońmi i wykręcania włosów, po prostu wmasowuj produkt opuszkami palców w skórę głowy.