Jak zadbać o sen maluszka?

Jak zadbać o sen maluszka?

W przypadku dzieci w wieku od 0 do 3 lat rodzice najchętniej wybierają łóżeczka ze szczebelkami o wymiarach 120x60cm. Jest to najbardziej odpowiednie i jednocześnie w najbardziej bezpieczne łóżeczko dla takiego maluszka, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo, a przy tym pozostanie bezpieczne.

Rodzice nie muszą się obawiać, że maluch w niekontrolowany sposób opuści łóżeczko ze szczebelkami, spadnie na podłogę czy zrobi sobie jakąś krzywdę. Jednakże, pomimo że łóżko ma bezpieczną konstrukcję, to wymaga zastosowania odpowiednich elementów wewnątrz. Należy zatem pomyśleć o wygodnym materacu, który będzie stanowił właściwe podparcie dla leżącego maleństwa. Ponadto, niezbędne są ochraniacze na szczebelki, by malec nie zrobił sobie o nie krzywdy, aby rączka czy nóżka dziecka nie utknęły między szczebelkami, czy też nie doszło do innego przykrego zdarzenia. Na koniec, nie może obejść się bez właściwej pościeli.

Pościele do łóżeczka dziecięcego powinny mieć przede wszystkim właściwy rozmiar. Nie mogą być ani zbyt małe, aby dziecko mogło być swobodnie okryte, ani też zbyt duże. Dla niemowlaków najlepiej wybrać pościel 70×100 cm, dla nieco większych dzieci pościel 135×100. Kołderka o zbyt dużych wymiarach może stanowić zagrożenie dla maleństwa, być niewygodna, a także często zsuwać się z dziecka. Pościel do łóżeczka powinna być także wykonana z wysokiej jakości materiałów. W ten sposób dziecko będzie mogło komfortowo i bezpiecznie wysypiać się.

Coraz bardziej popularnym materiałem staje się bambus. Komplet pościeli z bawełny czy bambusa ma doskonałe parametry, odprowadza nadmiar ciepła, a także otula dziecko podczas snu. W porze wiosenno-letniej częściej wykorzystuje się właśnie kocyk do okrycia dziecka lub otulacz bambusowy. Są to wystarczająco delikatne materiały, aby zagwarantować dziecku wygodny sen, bez obaw o przegrzanie. Z kolei w okresie jesienno-zimowym koniecznością stają się odpowiednio oddychające, ale i ciepłe pościele. Dlatego też, w tym okresie chętnie wybierane są pościele wykonane z bawełny lub bawełny z dodatkiem bambusa. Często sięga się także po kołderki dwustronne, które z jednej strony mają wspominaną tkaninę, zaś z drugiej ciepły polar minky. Takie połączenie wydaje się być doskonałe na okres niższych temperatur, gdyż materiały są bezpieczne i ciepłe dla dziecka, a jednocześnie nie będą powodować przegrzania się maleństwa.

Wygląd samej pościeli, a zatem jej kolory i wzory są nieco mniej istotnymi aspektami. Są ważne, ale jedynie ze względów estetycznych, zaś dla maluszka przez dłuższy czas będzie obojętne, w jakim pościel jest kolorze, jakie ma wzory i dodatki.