Kursy rolnicze – dlaczego warto je zrobić?

Kursy rolnicze – dlaczego warto je zrobić?

Bycie rolnikiem to ciężka i wymagająca praca. Trzeba znać się na wszystkim, co jest związane z naszym gospodarstwem. Wliczają się w to nie tylko uprawy, ale także maszyny, nawozy i wiele innych rzeczy. Przyswojenie tak wielu informacji jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie że wiedza jest dość specjalistyczna. Żeby więc sprostać zadaniom, warto zadbać o uzupełnienie swojej wiedzy. W tym z kolei pomogą Ci kursy rolnicze. Dlaczego warto zrobić kursy rolnicze?

Na czym polegają kursy rolnicze?

Kursy rolnicze http://www.centrumszkolen.net/ to obszerna kategoria różnych szkoleń z zakresu obsługi maszyn i sprzętów rolniczych. Urządzenia, takie jak kombajny, prasy czy opryskiwacze to skomplikowane maszyny. Obsługa sprzętu przez osobę niewykwalifikowaną może doprowadzić do wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Dlatego kursy rolnicze są tak istotne. Co ważne, nie są to długie szkolenie i sami możemy wybrać, na którą maszynę kurs chcemy zrobić. Nie są one w pakietach, ale na pojedyncze sprzęty. Dzięki temu możemy zdecydować się tylko na te, które się nam przydadzą. 

Ważność kursu wynosi 5 lat. Po tym czasie musimy odbyć kurs uzupełniający. Dlaczego? W tym czasie zmianie mogły ulec przepisy, zmieniają się także środki ochrony roślin oraz ogólne prawo dot. ochrony środowiska. Dlatego też co pewien czas należy aktualizować swoją wiedzę z zakresu rolnictwa. Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest ważne przez 5 lat i w tym czasie możemy samodzielnie wykonywać zabiegi związane z użyciem środków ochrony roślin. 

Jakie są rodzaje kursów rolniczych?

Kursy rolnicze obejmują szkolenia głównie z zakresu obsługiwania maszyn rolniczych. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka różnych szkoleń. Jakie kursy rolnicze są dostępne? Możesz odbyć kurs na obsługę prasy, sieczkarni, kombajnu zwykłego, do roślin okopowych lub do zbioru plonów, na operatora ładowaczy, urządzeń do obróbki pasz oraz deszczowni. Inną kategorią jest kurs na młodego rolnika. Dzięki temu ostatniemu zyskasz uprawnienia do obsługi sprzętu rolniczego oraz uzyskasz dodatkowe punkty do ubiegania się o ‘premię dla młodego rolnika’. 

Dlaczego warto robić kursy rolnicze?

Kursy rolnicze przede wszystkim poprawiają komfort pracy w gospodarstwie. Mamy szansę na zaktualizowanie swojej wiedzy i zastosowanie jej w codziennej pracy. Ponadto kursy rolnicze umożliwiają uczestnikom także funkcjonowanie zarobkowe poza własnym gospodarstwem rolnym. Dzięki kursom rolniczym nauczymy się bezpiecznie obsługiwać maszyny oraz zrozumiemy zasady ich działania. To bardzo ważne w przypadku drobnych usterek, które w takim przypadku możemy naprawić samodzielnie.