Najlepiej korzystać z różnych źródeł informacji

Najlepiej korzystać z różnych źródeł informacji

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie informacja odgrywa niezwykle istotną rolę. Informacje nas otaczają i docierają do nas z różnych źródeł. Bardzo ważne jest, abyśmy umieli kontrolować ten dopływ. Jest to szczególnie istotne jeśli weźmiemy pod uwagę jak wiele stacji telewizyjnych, radiowych, filmowych czy informacyjnych jest teraz na świecie. Bardzo łatwo można się pogubić w tej kakofonii informacyjnej, które powoduje, że trudno nam zrozumieć co jest naprawdę ważne. Ludzie coraz częściej narzekają, że informacje atakują ich ze wszystkich stron i, że często są to informacje nieważne, nieistotne i męczące.

Jak radzić sobie z takimi atakami informacyjnymi? Przede wszystkim musimy nauczyć się selekcjonować informacji i korzystać z różnych źródeł. Tylko w ten sposób mamy pewność, że się nie pogubimy w świecie, w którym informacji jest za dużo i są one podawane zbyt szybko. Jeśli chodzi o selekcjonowanie to najważniejsze jest oczywiście zrobienie odpowiedniego rekonesansu w temacie. Trzeba rozejrzeć się i sprawdzić różne źródła. Musimy sobie dać czas na porównanie i stwierdzenie jakie źródła informacji są według nas wartościowe, a jakie nie są. Kolejny krok to zdanie sobie sprawy, że nawet jeśli niektóre źródła informacji nie są dla nas zbyt interesujące i nie ciekawią nas tak jak inne to i tak nie powinniśmy z nich rezygnować. Należy się wystrzegać sytuacji, w której czytamy tylko jedną gazetę lub oglądamy jedną stację telewizyjną. Najlepiej korzystać z trzech lub czterech źródeł tak, aby mieć odpowiednie porównanie.

To właśnie dzięki temu porównywaniu możemy zdobyć się na samodzielność w myśleniu i wyciąganie własnych wniosków. Do tego potrzebne są nam jednak różne źródła informacji. Warto postarać się w tym temacie, ponieważ w przyszłości ten wysiłek na pewno zaowocuje. Współczesne media oferują nam ogromne możliwości i wystarczy tylko wiedzieć co wybrać, a na pewno nie damy się przytłoczyć kakofonii informacyjnej.