Naturalna fotografia ślubna

Naturalna fotografia ślubna

Naturalna fotografia ślubna to pewien trend, który pojawia się u coraz większej liczby zawodowych fotografów ślubnych. Wielu fotografów na co dzień fotografuje i oddaje zdjęcia w tym stylu, jednak nie nazywając tego w ten sposób. Czym więc jest naturalna fotografia ślubna? Podzielimy ten temat na dwie części – samo fotografowanie i obróbka.

Naturalna fotografia ślubna – fotografowanie – ludzie i emocje na pierwszym miejscu

Naturalna fotografia ślubna to przede wszystkim fotoreportaż i pokazanie na zdjęciach rzeczywistych emocji i ludzi w rzeczywistych, niezaaranżowanych sytuacjach. Wszystkie próby reżyserowania dnia ślubu pod zdjęcia (chociaż tutaj prym wiodą filmowcy ślubni) kończą się najczęściej tym, że Para Młoda na zdjęciach wygląda nienaturalnie, zachowuje się i wygląda sztucznie. Zupełnie inną sprawą jest komfort Pary Młodej, dla której sama obecność obiektywu powoduje stres – w takim wypadku dodatkowe stresowanie Pary Młodej ustawianiem, przesuwaniem jest nie na miejscu. Marzeniem każdego fotografa jest zapewne pelerynka-niewidka, dzięki której byłby on zupełnie niewidoczny dla otoczenia i dla samych głównych bohaterów tego dnia – Pary Młodej. Podstawą takiego podejścia do fotografii ślubnej jest dyskrecja, obserwacja i pozwalanie toczyć się wydarzeniom swoim własnym tempem i kolejnością.

Naturalna obróbka zdjęć ślubnych

Żyjemy w czasach, w których każdy fotograf obrabia w ten lub inny sposób swoje fotografie przez pokazaniem czy oddaniem ich dla klienta. Tak samo sprawa ma się w przypadku fotografii ślubnej. Jak jednak obrabiać zdjęcia, aby zachowały one swoją naturalność? Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby jak najmniej czasu poświęcić na obróbkę zdjęć, ale o to, aby fotografie te zachowały swój naturalny charakter. Unikamy agresywnej obróbki kolorystycznej, odpadają zupełnie efekty typu „mocne HDR”, itp. Staramy się zachować na zdjęciach naturalne barwy (szczególnie ważnym jest kolor skóry) oraz nie wprowadzać zmian, które odejmą naturalności zdjęciom. Ważna jest tutaj pamięć fotografa i to jak zapamiętał daną scenę, światło, kolor, aby w trakcie obróbki jak najbardziej zbliżyć się do tej zastanej kolorystyki zdjęć.

Naturalna fotografia ślubna to bardzo silny i ciekawy trend w branży ślubnej. Nie da się ukryć, że dzięki temu zdjęcia ślubne stają się ponadczasowe – moda na naturalną, piękną fotografię nigdy nie przeminie.