Pielęgnacja twarzy – dlaczego warto stosować produkty nawilżające?

Pielęgnacja twarzy – dlaczego warto stosować produkty nawilżające?

Skóra twarzy jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, promieniowanie słoneczne oraz wysokie i niskie temperatury. Dotyczy to szczególnie cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i wysuszania. Z tego względu, bardzo ważną kwestią jest jej właściwa pielęgnacja, która przywraca odpowiedni poziom wody w skórze. Dlaczego nawilżanie cery ma tak duże znaczenie?

Pielęgnacja twarzy – nawilżanie jako kluczowy element pielęgnacji suchej skóry

Skóra odwodniona daje o sobie znaki w postaci nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, zaczerwienień, podrażnień, a także, w niektórych przypadkach manifestuje się poprzez nadmierne wydzielanie sebum. Wszystkie te elementy mogą negatywnie wpływać, nie tylko na wygląd cery, ale przede wszystkim na jej zdrowie. Wszelkiego rodzaju podrażnienia lub zmiany ropne spowodowane nadmierną pracą gruczołów łojowych, oprócz defektu estetycznego, stanowią także problem dermatologiczny.

Odpowiednia pielęgnacja skóry suchej to podstawa normalizowania Ph naskórka i przywracania prawidłowego poziomu nawodnienia. Dzięki temu naskórek odzyskuje elastyczność, jędrność, jest mniej podatny na działanie czynników zewnętrznych, a cera wygląda na zdrowszą i bardziej wypoczętą. W jaki sposób prawidłowo nawilżać skórę twarzy?

Pielęgnacja twarzy – jakie produkty nawilżające stosować?

Obecnie rynek kosmetyczny oferuje nam szeroki wybór produktów o działaniu nawilżającym. Maseczki, sera czy kremy to popularne preparaty, o których słyszał niemal każdy. Działają pomocniczo w procesach regeneracyjnych naskórka oraz zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci. Co powinny zawierać dobre produkty nawilżające oraz jak wybrać odpowiedni dla naszej skóry?

Przy wyborze preparatu nawilżającego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Dobrze jeśli znajdują się w nim substancje naturalnie występujące w naszym organizmie oraz te o działaniu nawadniającym. Które składniki pomagają w walce z przesuszoną i podrażnioną skórą?

  • kwas hialuronowy – to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, której ilość stopniowo maleje wraz z wiekiem. Odpowiada za elastyczność i napięcie naskórka, a także za utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia w tkance.
  • aloes – to substancja wykazująca działanie bakteriobójcze oraz silnie nawilżające, dlatego stanowi częsty dodatek do kremów lub maseczek pielęgnacyjnych
  • witamina A – wygładza i uelastycznia naskórek, a także wyrównuje jego koloryt i redukuje przebarwienia

Dobrze nawilżona cera zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się oraz podrażnieniom i pękaniu. Zdrowa skóra to z kolei skuteczna bariera ochronna przed różnego rodzaju patogenami oraz zarazkami. Warto więc pamiętać o codziennej pielęgnacji twarzy, która ma ogromne znaczenie dla wyglądu naszej cery.