Torty z długą tradycją

Torty z długą tradycją

Zapewne nikt z nas nie przypuszczałby, że historia tortów sięga aż tak daleko wstecz. Oczywiście odkąd pamiętamy wypiek ten obowiązkowo pojawia się na wszystkich ważniejszych przyjęciach i imprezach, np. na urodzinach, weselach, rocznicach, świętach Bożego Narodzenia, a ostatnio nawet w dniu obchodów walentynek czy też Halloween. Jednak czy dacie wiarę, że pierwszymi tortami zajadali się już starożytni? Poznajmy fascynującą historię tortów!

Pierwsze torty

Pierwsze torty różniły się dość mocno od wypieków, jakie dziś znamy pod tą nazwą. Najbardziej pod względem smaku. Wyrabiane były bowiem z ciasta chlebowego. Jednak już w starożytności wzbogacano je o takie dodatki jak świeże i suszone owoce, bakalie bądź też miód. W tamtych czasach ciasta te również przybierały kształt koła, przede wszystkim dlatego, że dla starożytnych okrąg stanowił symbol cykliczności życia oraz sił natury. Co więcej, podobnie torty były przygotowywane jedynie na specjalne okazje. Przykładowo Grecy zajadali się słodkim poczęstunkiem podczas święta ku czci bogini Artemidy, patronki łowów i przyrody.

Torty, jakie znamy dziś

Za pierwszych twórców, „wynalazców” współczesnego tortu uznaje się mieszkańców słonecznej Italii. Zresztą do dziś Włosi słyną z wyjątkowego cukierniczego talentu i umiejętności tworzenia smacznych, pięknie udekorowanych słodkich deserów. Do Polski torty trafiły natomiast w roku 1518 za sprawą królowej Bony, której to przypisuje się wzbogacenie polskiej kuchni w ogóle. W tamtych czasach wypieki te były rarytasami wyłącznie dla wybranych. Nie każdy mógł pozwolić sobie na tak wykwintne ciasto. Najlepsi cukiernicy piekli i dekorowali coraz to bardziej zaskakujące pod względem smaku i wyglądu torty dla władców, szlachty i wysoko urodzonego mieszczaństwa. Na szczęście obecnie każdy z nas ma okazję zjeść smaczny tort przynajmniej kilka razy w roku. Według uznania możemy samodzielnie przygotować go w domu lub złożyć zamówienie w cukierni. Mistrzowie cukiernictwa wciąż prześcigają się na nowe smaki, pomysły i formę tego rodzaju ciast.