Świetne wskazówki, by szybko awansować

Świetne wskazówki, by szybko awansować

Niektórzy ludzie wydają się piąć po szczeblach korporacyjnej drabiny szybciej niż inni. Ale co oni robią inaczej? Awanse nie zdarzają się z dnia na dzień. Musisz położyć fundamenty w poprzednich miesiącach – i latach – aby Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy wzrosły. Choć nie ma gotowych, sprawdzonych dróg na skróty, oto kilka solidnych wskazówek, jak szybko awansować.

Otrzymanie awansu jest ekscytującym kamieniem milowym w Twojej karierze. Wiele osób dąży do uzyskania awansu w różnych odstępach czasu w trakcie swojej kariery zawodowej. Awanse pomagają w rozwoju zawodowym. W rzeczywistości awans nie jest gwarantowany i trzeba włożyć wysiłek, aby go uzyskać. Co więc możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na awans?

Nie obiecuj, a wyolbrzymiaj

Nic nie sprzedaje możliwości pracownika bardziej niż sama praca. Jeśli stale wykonujesz pracę powyżej i ponad oczekiwania, to jest to pewny sposób, aby być branym pod uwagę na wyższe stanowisko.

Samozwańczy zwolennik

Skromność jest z pewnością cnotą, ale czasami wykonanie świetnej pracy nie wystarczy, aby otrzymać awans. Znajdź platformę, na której będziesz mógł pochwalić się swoimi osiągnięciami i głośno mówić o tym, jak przyczyniasz się do sukcesu firmy. Bądź swoim największym zwolennikiem i promotorem, ale staraj się nie być przesadnie pewny siebie. Inicjuj rozmowy z potencjalnymi menedżerami, aby dać im do zrozumienia, że jesteś zainteresowany objęciem stanowiska w ich zespole.

Bądź radosny i profesjonalny

Kto chciałby pracować z negatywnie nastawionymi ludźmi, którzy ciągle narzekają? Liderzy szukają utalentowanych osób, które widzą możliwości, a nie przeszkody. Postaw się w roli osoby potrafiącej rozwiązywać problemy i dostrzegającej przyszłe możliwości. Nie trzeba również wspominać, że przez cały czas należy zachowywać się profesjonalnie. Oznacza to, że należy ubierać się profesjonalnie, być punktualnym, chętnym do współpracy i wydajnym – ale nie agresywnym, gdy pojawiają się trudne dyskusje.

Spraw, aby stać się nieocenionym kandydatem do awansu

Nikt nie jest niezastąpiony. Jeśli jednak wspierasz swojego szefa do tego stopnia, że nie może on znieść myśli o pracy bez ciebie, istnieje duża szansa, że awansujesz razem z nim, gdy on otrzyma swój własny awans. Nawiązanie solidnej więzi z przełożonym zachęca go również do wspierania Twoich starań o awans poza swoim działem. Jeśli okaże się, że stale pracujesz nad projektami z dwoma lub więcej przełożonymi, będziesz musiał nauczyć się, jak zarządzać ich oczekiwaniami i radzić sobie ze sprzecznymi interesami.

Bądź wewnętrznym networkerem

Nie ograniczaj działań networkingowych tylko do swojego szefa. Pomyśl o nawiązaniu kontaktów wewnętrznych w całej firmie. Często nie tylko jedna osoba podejmuje decyzję o awansie pracownika. Istnieje wiele podmiotów zaangażowanych w usługi human-resourcing. Jeśli wszyscy mają o Tobie pozytywne opinie, jest bardziej prawdopodobne, że szybciej awansujesz. Nie polegaj wyłącznie na kontaktach mailowych – organizuj spotkania na lunch lub spotkania towarzyskie z wewnętrznymi współpracownikami.

Znajdź swojego mentora

Na koniec, ale nie mniej ważne, znajdź sobie mentora i zdobądź wiedzę na temat tego, jak szybko awansować. Osoby, które wiążą się z pracownikami na wyższych szczeblach kariery, mają większe szanse na awans. Z pewnością nie zaszkodzi mieć rzecznika we właściwych miejscach, który będzie rozpowiadał dobre słowo o twoich możliwościach.

Jak poprosić o awans – odpowiedni czas

Decyzja o tym, kiedy poprosić o awans, jest obgryzaniem paznokci, a czasem nawet strachem. Ważne jest wyczucie czasu. Jeśli firma przeżywa wyzwania finansowe, takie jak zwolnienia pracowników, cięcie kosztów, straty, utrata udziału w rynku i klientów, to nie jest to dobry czas na wnioskowanie o awans.

Zakładając, że Twoja firma jest w dobrej kondycji finansowej, idealnym momentem na złożenie wniosku o awans jest okres co najmniej 3 do 6 miesięcy przed roczną oceną wyników pracy – aby dać szefowi wystarczająco dużo czasu na zaproponowanie podwyżki, jej zatwierdzenie i uwzględnienie w budżecie na coroczną korektę wynagrodzeń.

Jeśli poczekasz z prośbą o podwyżkę do czasu corocznego spotkania, może być za późno, ponieważ do tego czasu podwyżki zostały już ustalone i zatwierdzone, być może będziesz musiał poczekać do następnego cyklu rocznego, chyba że Twoja organizacja akceptuje podwyżki śródroczne. Lepiej jest poprosić o awans nieco wcześniej niż zbyt późno.