Wegetarianizm i wiele innych preferencji żywieniowych

Wegetarianizm i wiele innych preferencji żywieniowych

Wegetarianizm dla niektórych ludzi jest niezrozumiałym sposobem odżywiania. W kontakcie z wegetarianami najczęstszym pytaniem jest „no to co jesz, jeżeli nie jesz mięsa ?” Odpowiedz jest prosta, gdyż bardzo dużo jest produktów spożywczych, które są bardzo dobre do przygotowania smacznego i pełnowartościowego dania. Do wegetariańskich produktów należą wszelkiego rodzaju zboża, zioła, warzywa, owoce, grzyby, orzechy, nasiona, glony, kiełki, mleko i jego przetwory, jaja, miód, tofu.
Wiele osób na całym świecie nie spożywa mięsa i jego pochodnych, gdyż ludzie ci nie chcą, aby zwierzęta cierpiały. Pospolity schabowy nie wywołuje u nich myśli, że jest to pyszny kąsek. Lecz wywołuje myśl, że jest to kawałek umęczonej zwierzyny.
Najwięcej wegetarian żyje w Indiach. Jest to zrozumiałe, gdyż Indie są kolebką wegetarianizmu. Aż 40 % Hindusów nie je mięsa.
Na kontynencie europejskim pod względem wegetarianizmu przodują Włosi. Wegetarianami jest tam 10 % procent ludności.
W Brazylii 5 %.
W Australii i w Kanadzie 4 % stosuje dietę wegetariańską.
W Stanach Zjednoczonych 2, 5 % populacji nie konsumuje mięsa i jego wyrobów.
W Szwecji 10 % populacji określa się jako wegetarianie lub weganie.
Wzrasta też odsetek wegetarian wśród Brytyjczyków, bo 3 % deklaruje się wegetarianami, a 5 % częściowymi wegetarianami. Są to ludzie np. nie jedzący mięsa, lecz konsumujący ryby.
Natomiast w Polsce deklaruje się wegetarianami niemalże 4 % Rodaków. A weganami ponad 1, 5 % Polaków.

Obok wegetarianizmu i weganizmu istnieje także:
Witarianizm
Jest to dieta polegająca na spożywaniu produktów świeżych. Odrzuca się w nim obróbkę termiczną produktów żywnościowych. I wszelkie napoje typu kawa, herbata.
Frutarianizm
Jest to najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Zwolennicy tej diety nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Lecz nie tylko. Gdyż nie jedzą również żadnych warzyw i owoców, których zerwanie wpłynęłoby na uśmiercenie rośliny. Zwolennicy tej diety odżywiają się wyłącznie produktem naturalnym.
Liquidarianizm
Jest to dieta oparta na odrzuceniu spożywania pokarmów stałych. Spożywane są tylko warzyw i owoców pod postacią soków i papek. Dietę stosuje się okresowo. Dieta taka wpływa również na redukcję masy ciała.
Sprautarianizm
Jest to najbardziej ekstremalna dieta wegetariańska. W diecie tej pozostaje się w większości przy kiełkach. Konsumuje się skiełkowane nasiona warzyw, owoców i zbóż.

Jak się przedstawiają w procentach najważniejsze powody przejścia na wegetarianizm ?
32 % jest wegetarianami ze względu na zdrowie
15 % z powodu obecności hormonów i chemikaliów w mięsie
13 % nie toleruje smaku mięsa
11 % nie spożywa mięsa z powodu miłości do zwierząt i stając w obronie praw zwierząt
6 % ze względów religijnych
4 % liczy na zrzucenie wagi
4 % dla zmniejszenia głodu na świecie i troski o planetę.